FilistinHaberlerOrtadoğu

Netenyahu’nun konuşması ırkçı bir konuşmadır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Netanyahu’nun konuşmasının ırkçı bir konuşma olduğunu ve Filistin halkından Filistin topraklarını sadece Siyonistlere ait Yahudi toprakları olarak kabul etmelerini istediğini bildirdi.

Netanyahu’nun dün (14 Haziran Pazar) Ben Gorion Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın ardından bir bildiri yayınlayan Hamas, “Netanyahu’nun Filistinlilere sunduğu kimliği, egemenliği, Kudüs’ü, mültecilerin dönüş hakkı, ordusu ve silahı olmayan bir devlettir.” dedi.

Hamas, Netanyahu’nun aynı zamanda Yahudi yerleşim birimlerinin varlığının devam etmesinde ısrar ettiğini ve Araplara sadece ekonomik barış karşılığı Siyonist işgal devletini tanımayı ve ilişkileri normalleştirmeyi önerdiğini söyledi.

Netanyahu’nun barış isteği konusunda yanıltıcı ifadeler kullandığını vurgulayan Hamas, buna rağmen ırkçı söyleminin, özellikle de barışın ön şartı olarak Filistinlilerden Filistin topraklarını Yahudi toprağı olarak kabul etmelerini istemesinin, Filistinlilerin Kudüs üzerindeki hakkını ve mültecilerin dönüş hakkını inkar etmesinin barış iddialarının asılsız olduğunu gösterdiğini belirtti.

Netanyahu’nun konuşmasının müzakerelere bel bağlayanlara bir mesaj niteliğinde olduğunu kaydeden Hamas, müzakere yoluyla çözüm peşinde olanlardan serap peşinde koşmaktan vazgeçmelerini istedi.

Hamas, Arap ülkelerine de, Siyonist işgalci ile ilişkileri normalleştirme projelerini pazarlamayı bırakma çağrısında bulundu.

Ramallah Yönetimi’ne de seslenen Hamas, işgalciye bedava hizmet vermekten vazgeçmesini ve Netanyahu’nun açıklamaları karşısında Filistinlilerin birlik ve bütünlüğü için çalışmasını istedi.

Hamas Hareketi ayrıca, Netanyahu’nun konuşmasının Filistinlilerin topraklarına ve dönüş hakkına bağlılıklarını artırdığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.