FilistinHaberlerOrtadoğu

Netenyahu’nun konuşması yalanlarla dolu

Siyonist işgal devletinin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun BM konuşması hakkında açıklama yapan Hamas bu konuşmanın yalan ve iftiralarla dolu olduğuna dikkat çekerek, çağın en büyük yangınını çıkaranın Siyonist işgal olduğunu dile getirdi.

Netanyahu’nun BM’de kendisine konuşma fırsatı verilmesini çirkin iftiralar atmak ve alışık olduğu şekilde yalanlar düzmek için değerlendirmesi üzerine Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) dün (24 Eylül Perşembe) bir açıklama yaptı.

Hamas açıklamasında Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik vahşi katliamı haklı çıkarmak amacıyla birtakım gerekçeler sıraladığına dikkat çekerek bu gerekçelerin tamamen tutarsız, asılsız, gerçekdışı iddialardan ve iftiralardan ibaret olduğunu ifade etti. Açıklamada bütün bu iddiaların zaten Siyonist işgalcilerin gerçekleştirdiği vahşi cinayetleri, katliamları ve savaş suçlarını ortaya koyan uluslararası raporlar karşısında herhangi bir itibarının ve geçerliliğinin olamayacağı dile getirildi.

Açıklamada, Netanyahu’nun BM konuşmasında ortaya attığı, Filistinli direnişçilerin sivilleri kalkan edindikleri iftirasının bundan önce birçok uluslararası rapor tarafından, son olarak da BM raporunda yalanlandığı, bunun aksine işgal güçlerinin esir aldıkları Filistinlileri kendilerine kalkan olarak kullandıklarının ispat edildiği hatırlatıldı.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zuhri de Netanyahu’nun Filistinlilerin füzelerini bu vahşi katliam için gerekçe olarak kullanmasının gerçeklerin ters yüz edilmesi olduğunu söyledi. Ebu Zuhri, Filistin direnişinin elindeki el yapımı ve kısa menzilli füzelerin Siyonist işgal güçlerinin korkunç saldırılarına karşı bir savunma aracı olarak kullanıldığına, bunun işgal yönetiminin saldırılarına gerekçe teşkil edemeyeceğine bilakis işgalcilerin tahrip gücü yüksek füzelerle gerçekleştirdiği korkunç saldırılarının söz konusu basit füzelerin kullanımına gerekçe teşkil ettiğine dikkat çekti.

Ebu Zuhri, Netanyahu’ya cevabında Filistin’in Filistinlilerin atalarının, dedelerinin ve Müslümanların yurdu olduğunu, asırlar boyunca öyle olduğunu ve öyle kalacağını, her ne yola başvurulursa başvurulsun Yahudilerin yurdu olamayacağını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (60) içerik yüklenmiştir.