HaberlerİranOrtadoğu

Nevruz tüm dünyada İran kültürü ve geleneğiyle kutlanacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “Nevruz”un tüm dünyada İran kültürü ve geleneğiyle kutlanacağını ve buna inandığını söyledi.

Tacikistan’dan dönüşünde gazetecilerin sorularına cevap veren İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “4. ve 5. Dünya Nevruz Kutlamaları”nın önümüzdeki iki yılda Türkmenistan ve Afganistan’da gerçekleşeceğinin bildirdi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeye işaret eden Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, iki ülkenin ekonomik ve siyasi ilişkileri iyi bir düzeyde olduğunu ifade etti.

Ahmedinejad, Farsça konuşan üç ülkenin üçlü oturumuna işaretle, bu oturumda üç ülkenin altyapısı konusunda işbirliğine gidileceğini, ayrıca Tacikistan’dan Afganistan’a ve ordan İran’a su ve elektrik ağı inşası üzerinde anlaşmaya varıldığını ve bunun yanında demir yolu ve yol inşası da ön görüldüğünü belirtti.

Ahmedinejad alınan bu kararı tarihi ve etkili bir karar olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ayrıca İran-Tacikistan-Afganistan-Pakistan’ın dörtlü oturumuna da temas ederek, bu üç ülke ile güvenlik, kültür ve ekonomik ilişkisi olan İran’ın yararlı bir dörtlü oturum yaptığını, oturumun asıl amacı da kötü niyetli güçlerin komplolarını Afganistan ve Pakistan arasındaki dostuğu güçlendirerek etkisizleştirmek olduğunu dile getirdi.

Düzenlenen ‘Afganistan Ekonomisi’ne Destek 5. Zirvesi’ne, Pakistan Cumhurbaşkanı’nın yanısıra BM Genel Sekreteri Afganistan Temsilcisi ile yaptığı görüşmeye ve de Tacikistan’da açılışı yapılan İran Kültür Evi’ne işaret eden Ahmedinejad, Nevruz’un tüm dünyada İran kültürü ve geleneğiyle kutlanacağını ve buna inandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (71) içerik yüklenmiştir.