HaberlerKuzey Amerika

New York metro istasyonlarında 1841 evsiz yaşıyor

NY Post’un haberine göre New York Evsiz Hizmetleri Dairesi (Department of Homeless Services), evsiz sayısının geçen yıldan bu yana yüzde 13 oranında artış kaydettiğini belirtti.

Resmi makamların hesaplamalarına göre yaklaşık olarak 1,841 evsizin yaşadığı New York metrosunda polisin vurdum duymazlığı tepki çekiyor.

Polislerin, metrolardaki evsizlere ve dilencilere fazla nazik davrandıkları ve bu insanlara ilişkin iki yıl öncesine nazaran çok daha az tutuklama yaptıkları belirtiliyor.

NY Post’un haberine göre New York Evsiz Hizmetleri Dairesi (Department of Homeless Services), evsiz sayısının geçen yıldan bu yana yüzde 13 oranında artış kaydettiğini belirtti.

Bu durum metro yolcuları için de bir korku atmosferi yarattı.

Birkaç kez trenden inince takip edildiğini söyleyen Brooklynli Lortashia Smith, “Özellikle gece vakti trene binerken kendimi tehdit altında hissediyorum. Polis kesinlikle daha fazlasını yapabilir” dedi.

New York Polis Teşkilatı (NYPD), metroda bulunan dilencilere/işportacılara yönelik tutuklamaların geçen yıla kıyasla arttığını, bu yıl şimdiye kadar bu anlamda 409 tutuklamanın yapıldığını ve 2012 yılındaysa bu rakamın 395 olduğunu söyledi.

Fakat 2011 yılına kıyasla söz konusu rakamlar oldukça geride kalıyor. 2011 yılında altı aylık bir süre zarfında 930 dilenci ve işportacı tutuklanmıştı.

Bir polis kaynağı, ortada bir “azalma” olduğunu kabul etti.

Cumartesi günü NYPD’nin bir sözcüsü 2011 verileriyle yapılan bir kıyaslamanın, “elmalarla elmaların” kıyaslanması olmayacağını çünkü NYPD’nin geçen yıl dilenci/işportacı kategorisinden MetroCard kartlarının istenmesi ve satılmasından kaynaklanan tutuklamaları çıkardığını belirtti.
Over the last eight years, the number of homeless living in the subway has gone from 845 to 1,841.

New York yetkililerinden biri, NYPD’nin durdur-ve-ara uygulamasına yönelik tepkinin, söz konusu düşüşten sorumlu olabileceğini belirtti.

New York Belediye Meclisi’nin Kamu Güvenliği Komitesinin başkanı olan belediye meclisi üyesi Peter Vallone Jr., “Polisler, siyasi çevrelerde artan anti-NYPD hissinden dolayı proaktif olmaya ve düşük düzeyli suçlar işleyen insanlara yaklaşmaya daha bir tereddütlüler. Yaklaşmaktan çekinirseniz, aylakça dolaşma ve saldırgan dilencilik gibi suçlar cezasız kalır” dedi.

Dolayısıyla bu durum tehlikeli olabilir.

Vallone ayrıca, “Düşük düzeyli suçların azmasına izin verdiniz mi, bunu daha tehlikeli suçlar izler” dedi.

New York’un 1964 tarihli aylakça dolaşma karşıtı yasasının eyalet ve federal mahkemeler tarafından anayasaya aykırı bulunması sonrasında sakince yapılan dilenmelere yer üstünde izin verilmiş durumda.

Fakat Büyükşehir Ulaşım Teşkilatı’nın (MTA) kendi kurallarını ve yönetmeliklerini koyduğu metro sisteminde, sakince yapılanı da dahil olmak üzere tüm dilencilik eylemleri yasadışı sayılıyor.

NY Post’a konuşan metro yolcuları, serserilere ve dilencilere ilişkin endişe verici bir artış fark ettiklerini söylediler.

Brooklynli Robert Scarborough, “Yolcular, metroda yer bulamıyorlar çünkü onlar (serseriler/dilenciler) metro alanını kaplıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.