FilistinHaberlerOrtadoğu

New York zirvesi Abbas’ın samimiyetsizliğinin göstergesidir

Fetih örgütünün lideri Mahmud Abbas’ın bundan önceki çıkışlarında olduğu gibi, Yahudi yerleşimciliğinin gölgesinde işgalcilerle görüşme masasına oturmayacağı yolundaki açıklamasında da samimiyetsiz ve tamamen şovcu olduğu ortaya çıktı. ABD Başkanı Obama’nın aracılığıyla işgalci yönetimin başbakanı Netanyahu’yla bir araya geleceği öğrenilen Abbas’ın söz konusu açıklamayı sadece şov amacıyla veya kendisine yönelen tepkileri bertaraf etmek için yaptığını gösteriyor.

Abbas’ın tutumu Filistinliler arasında da eleştiri ve tepkilere nede oldu. Hamas sözcülerinden Dr. Sami Ebu Zuhri, Obama – Netanyahu – Abbas üçlüsünün ABD’nin New York şehrinde önümüzdeki Salı günü bir zirve düzenleyeceği haberinin yayınlanması üzerine yaptığı açıklamada böyle bir toplantıdan sadece Siyonist işgal yönetiminin kârlı çıkacağını dile getirdi. Ebu Zuhri, Abbas’ın böyle bir görüşme masasına oturmayı kabul etmesinin Yahudi yerleşimciliğinin gölgesinde işgalcilerle masaya oturmayacağı sözünde tamamen samimiyetsiz olduğunu da açığa çıkardığına dikkat çekti.

Ebu Zuhri konuyla ilgili olarak Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı özel açıklamada New York’ta düzenlenecek üçlü zirvenin tamamen şekli, içerikten ve amaçtan yoksun bir toplantı olacağını ifade etti.

Ebu Zuhri bu toplantının aynı zamanda siyasi bir oyun olduğunu, işgal devletinin Yahudi yerleşim merkezleri inşaatını sürdürmekteki ısrarının örtülmesi ve siyasi bir hareketlilik varmış görünümü verilmesi için böyle bir oyuna ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.