HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

New York’ta nükleer görüşmeler devam ediyor

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcıları ve AB dış siyaset sorumlusunun yardımcısı arasında kapsamlı ortak eylem planının yazılması ile ilgili görüşmeler bugün de devam etti.

New York’ta düzenlenen NPT’yi gözden geçirme konferansı kulisinde İran dışişleri bakan yardımcıları ve AB dış siyaset sorumlusu yardımcısı arasında kapsamlı ortak eylem planının yazılması için gerçekleşen görüşmelerin ikinci gününde, bu görüşmelere paralel olarak iki taraf uzmanları da bu bağlamda bir araya geldiler.

Yeni tur nükleer görüşmeler dünden itibaren New York’ta başladı ve İran dışişleri bakan yardımcıları Seyit Abbas Irakçi ve Mecid Taht-i Revançi ile AB dış siyaset sorumlusu yardımcısı Helga Schmit arasında iki turda ve toplam 8 saat süre ile gerçekleşti.

Bugün görüşmelerin ikinci gününde yine İran dışişleri bakan yardımcıları ve AB dış siyaset sorumlusu yardımcısının New York’ta bir araya geleceği belirtildi.

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif Çarşamba günü New York üniversitesinde İran ve 5+1 grubu arasındaki ihtilaf konuların ekseni ile ilgili bir soruya, genel konularda anlaşmanın olduğunu ve metnin yazılmasının da başlanacağını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.