İslami Davet

Nickolay Mladenov: Gazze Her An Patlayabilir

21 Eylül 2018 13:30

BM Ortadoğu Barış Faaliyeti Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Gazze’nin her an patlayabileceğine dikkat çekti ve bundan da uluslararası toplumun sorumlu olacağını dile getirdi.

BM Özel Koordinatörü BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin meselesiyle ilgili oturumunda yaptığı konuşmada İsrail’in Filistin topraklarında yasa dışı yahudi yerleşim merkezleri inşaatları projelerini sürdürmesinin barış fırsatlarını yok ettiğini ve gelecekte bir Filistin devleti kurulması konusundaki ümitleri de yok ettiğini ifade etti.

Mladenov konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kalplerde bir ümit oluşturmamız, karşı karşıya olduğumuz önü kapatılmış yolu aşmaya çalışmamız ve tarafları İsrail işgaline son verecek bir anlam taşıyan masanın etrafında yeniden bir araya getirmemiz gerekir” dedi.

Mladenov Gazze’deki şartların da son derece kötü olduğuna dikkat çekerek her an patlama tehlikesi bulunduğunu dile getirdi ve “o zaman sorumlu biz olacağız” dedi.

Mladenov, İsrail’e Filistinlilerin geçişleri konusundaki şartları hafifletmeye çağırırken, Hamas ve Fetih hareketlerini de Gazze’ye yeniden hükümetin gelmesi için Mısır’ın gözetiminde yürütülen çalışmayı ciddiye almaya çağırdı.

Yukarı Çık