HaberlerKim, Kimdir?Latin Amerika

Nicolas Maduro Kimdir?

Nicolas Maduro, 23 Kasım 1962’de dünyaya geldi. Ekim 2012’de Venezuela devlet başkanı yardımcılığına getirildi. 2006 yılından beri Venezuela dışişleri bakanlığı yapan Nicolas Maduro’nun asıl mesleğinin otobüs şoförlüğü olduğu bildirildi.

8 Aralık 2012 günü Latin Amerika halklarının efsanevi liderlerinden Hugo Chavez, Nicolas Maduro’yu kendi halefi tayin etti.

Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez’in zorlu günlerinde hep yanında olan Nicolas Maduro 1992 Mart’ında başarısız bir darbe girişiminin ardından hapisaneye atılan Chavez’in serbest bırakılması için imza veren kişilerden biridir.

Başkent Caracas’ta 23 Kasım 1962′de dünyaya gelen Maduro, liseden sonra eğitimine devam etmedi, 1970′ler ve 1980′lerde Caracas Metro Sistemi çalışanlarını temsil eden sendika için çalıştı.

Beşinci Cumhuriyet Hareketi Partisinin (MVR) kurucularından Maduro, 1998′de Temsilciler Meclisi’ne, 1999′da Kurucu Meclis’e, 2000 ve 2005′te Ulusal Meclis’e girdi.

2005′te ve 2006′nın ilk yarısında Meclis Başkanlığı görevini yürüten Maduro, 2006 Ağustos’unda dışişleri bakanı, 2012 Ekim’de de devlet başkanı yardımcısı oldu. 2006-2011 arasında meclis başkanlığı yapan Venezuelalı politikacı Cilia Flores ile evli Maduro, sakin tabiatı, hemen her zaman gülümseyen yüzü ve diyaloğa açık siyasi kimliğiyle dikkati çekiyor.

Chavez, zaman zaman bazı çevreler tarafından “üniversite eğitimi olmayan bir kamyon şoförü olduğu için” eleştirilen Maduro’yu “devrimci, gençliğine rağmen muazzam tecrübeleri olan, büyük bir fedakarlık ve çalışma kapasitesiyle en zor durumların dahi üstesinden gelebilecek bir adam” diye nitelemişti.

Kanserinin nüksetmesi üzerine Küba’da dördüncü kez ameliyat masasına yatan Chavez, ameliyattan önce bazı yetkilerini Maduro’ya devretmiş ve kendisine bir şey olması durumunda yerine Maduro’nun geçmesini vasiyet etmişti. Chavez’in 5 Mart’ta yaşamını yitirmesinin ardından Maduro, geçici devlet başkanı olarak yemin etmişti.

Başa dön tuşu
Kapalı