AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Nijer cumhurbaşkanı: İran çok gelişmiş bir ülkedir

Nijer Cumhurbaşkanı, İranlı mevkidaşıyla ortak basın toplantısında, görüşmelerinin gündeminde uranyum mübadelesi konusu olmadığını vurguladı.

Afrika turu kapsamında dün Nijer’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Nijerli mevkidaşı Muhammed Yusuf’la görüştükten ve iki ülke arasında işbirliğine dair senetlerin imzalanmasından sonra birlikte katıldıkları ortak basın toplantısında muhabirlerin sorularını cevaplandırdılar.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran’ın Nijer’de petrol keşfiyatı konusunda bu ülkeye yardımcı olup olamayacağına ilişkin bir soru üzerine “İran İslam Cumhuriyeti, kardeş Nijer’le ilişkilerini geliştire konusu için hiçbir kısıtlama tanımıyor. İran aynı zamanda tarım, teknik ve mühendislik alanlarıyla ilgili tecrübelerini Nijer halkına aktarmaya hazır” diye vurguladı.

Ahmedinejad ayrıca “İran’la Nijer, özel imkan ve tecrübelere sahipler, ki bunlar iki ülke halklarının ilerleme ve refahı yolunda kullanılabilirler” dedi.

Nijer Cumhurbaşkanı Yusuf da, İran’ın maden alanında Nijer’le ne tür bir işbirliği olacağına dair bir soruyu cevaplandırırken “İran çok gelişmiş bir ülke. Maden ve jeoloji alanında bir hayli tecrübe sahibi. İki ülke bu alanda işbirliği yapmakta kararlılar. Fakat sizin tahmininizin aksine biz uranyum mübadelesi konusunu görüşmedik. Çünkü zaten İran’ın uranyum madenleri var ve kendisi uranyum üretmekte” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.