AfrikaHaberlerOrtadoğu

Nijerya İslam hareketi Sözcüsü, Şeyh İbrahim Zakzaki’nin acil olarak tedavi edilmesini istedi

Nijerya İslam hareketi Sözcüsü tutuklu bulunan Nijerya İslami hareket lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin derhal tedavi altına alınmasını istedi.

Mehr haber ajansının dün verdiği habere göre Nijerya İslam hareketi Sözcüsü İbrahim Musa, Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumunun kötüleştiğini belirterek, en kısa zamanda donanımlı bir hastanede müşahede altına alınmasını ve tedavi edilmesini istedi.

Sözcü iktidarın şimdiye kadar Şeyh Zakzaki’nin tedavisine engel olduğunu belirtti.

Nijerya İslam hareketi Sözcüsü, Şeyh İbrahim Zakzaki’nin muhabirlerle görüşmesinin onun sağlık durumunun iyi olduğu anlamında olmadığını belirtti.

Musa ilaveten, “Şu anda, Şeyh Zakzaki’nin sağlık problemlerini tanımlamanın tek yolu klinik testlerin yapılmasıdır. Ayrıca hastanede Nijerya’nın Şii lideri üzerine fiziksel muayene de yapılmalı” ifadesini kullandı.

Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumu hakkında Musa, “Hiç şüphesiz, Şeyh Zakzaki’nin fiziksel durumunu iyileştirecek doğru muayenelerin acilen yapılması şarttır” açıklamasını yaptı.

İbrahim Musa, “Nijerya yönetimi, Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumuyla yakından ilgileniyor mu?” sorusu üzerine, “Hükümet yetkilileri şu ana kadar Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumu konusunda herhangi bir adım atmadılar. Aksine, tedavi görmesine de hükümet tarafından engel oluşturuldu” yanıtını verdi.

İbrahim Musa, Nijerya İslam Hareketi’nin Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması için çaba sarfettiğini belirterek, “Şeyh Zakzaki’nin tedavi görmesiyle birlikte mevcut durumdan kurtulması için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Bu amaçlarımıza varmak amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.