AfrikaHaberler

Nijerya’da katliama uğrayan halk toplu mezarlara gömülüyor

Niijerya insan hakları milli komitesi eski başkanı Zaria katliamı kurbanlarının toplu mezarlara defnedilerek cinayetin boyutlarının gizlenmek istendiğini bildirdi.

TV newsroom’un bildirdiğine göre Niijerya insan hakları milli komitesi eski başkanı Çiydi Edinkalo Nijerya’da yaşanan katliamın ardından, ordunun ölü sayısını gizlemek için cesetleri geceleyin toplu mezarlara gömdüklerini bildirdi.

Nijerya ordusunun insanlık dışı saldırısında yüzlerce ve hatta binin üzerinde insanın ölmüş olabileceğini belirten Nijerya insan hakları milli komitesi eski başkanı Edinkalo, Nijerya insan hakları örgütlerinin hükümete baskı yaparak ölülerin gömüldüğü mekanların dakik adresini talep ettiklerini ve bu cinayetin faillerinin belirlenerek açıklanmasını istediler.

Nijerya cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’nin Paris terör olayının hemen ardından resmi açıklama yaparak olayı kınadığını oysa bu olay karşısında sessiz kaldığını ve en ufak bir açıklama bile yapmadığını belirten Niijerya insan hakları milli komitesi eski başkanı bu durumun kuşkulandırıcı olduğunu ve ülkede benzer yeni cinayet ve faciaların daha da yaşanabileceğini bildirdi.

Bu arada bazı çevreler ölü sayısının 2 bin kişiyi aşma ihtimalinin bulunduğunu açıkladılar.

Öte yandan Nijerya senatosu bu olayı araştırmak için bir komisyon kurmuş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.