FotoğraflarHaberlerLatin Amerika

Nikaragua Camisi’nde İslami Vahdet

Orta Amerika ülkelerinden Nikaragua’daki Müslümanlar ilk camilerini inşa etti.

Nikaragulı muhalif liderlerden Martinez, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın farklı dinlere rağmen devrimci kimlikte buluştuklarını ve yoksul olan Nikaragua’nın bu yüzden Müslümanların camilerine karşı hoşgörülü davrandıklarını bildirdi.

Nikaragua İslam Kültür Merkezi’nin Filistin asıllı Başkanı İsmail Hatip, kendilerine sürekli camiyi hangi parayla inşa ettiklerini sorduklarını ifade ederek, herkesin parayı İran’dan aldıklarına dair bir inancı paylaştığını söyledi.

Ülkedeki Müslümanların yardımlarıyla cami inşa ettiklerini belirten Hatip, camiyi Sünni ve Şiilerin beraber kullandıklarını da sözlerine ekledi.

Derneğin bir diğer yöneticisi Fehmi Hasan, Şiilerle camiyi ortak kullanımda sorun yaşanıp yaşanmadığını sorusuna; ülkede Müslüman olarak zaten az sayıda nüfusa sahip olduklarını, Hz. Muhammed’in rehberliği paydasında buluştuklarını söyledi.

Nikaragua’daki İran Büyükelçisi Akbar Esmaeil Pour’la arkadaş olduğunu söyleyen Fehmi Hasan, bu konunun da spekülasyona açık olmadığını vurguladı.Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.