HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Nikaragua Cumhurbaşkanı Daniel Ortega: Dünyada Nükleer Bomba Kullanan Ve Katliamcı Bir Rejim Olan ABD’nin İçişlerimize Karışmaya Hakkı Yoktur

Amerika devletinin Nikaragua’nın içişlerine artan müdahalesine tepki gösteren Nikaragua Cumhurbaşkanı Daniel Ortega, Amerika’nın dünyada nükleer bomba kullanan ve katliamcı bir rejim olarak başka ülkelerin hakkında yargıda bulunma meşruiyetinden yoksun olduğunu belirtti.

Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nikki Haley’in geçen gün onu ve Venezüella Cumhurbaşkanı Nikolas Madoro’yu fasık diktatörler nitelemesine tepki gösteren Ortega, şöyle dedi: Bu beni şaşırtmadı. Amerika ile Güney Amerika ve Karaip ülkeleri arasındaki ilişki tarihinde, her zaman Amerika’dan bu ülkelere yönelik zarar gelmiştir.
Nikaragua ve Venezüella sürekli Washington’un ilgi odağında olan iki ülke olmuştur, zira bu iki ülke sömürü ile mücadele ve adalettaleplik ülkülerine dayanarak asla Amerika’nın sultacı politikalarına boyun eğmek istemeyen iki ülke olmuşlardır. Washington ise uzun süredir Latin Amerika’daki solcu ülkelere nüfuz etmeye çalışıyor. Bu ülkeler ise Amerika’nın bu bölgeye yönelik yayılmacı ve müdahaleci politikalarına karşı çıkıyor. Bu yüzden Washington bu ülkelerin siyasi nizamını değiştirmeye çalışıyor. Amerika’nın hedefinden olan ülkelerden biri de Venezüella ve Cumhurbaşkanı Madoro’dur.
Küba’nın eski Cumhurbaşkanı Raol Castro ise bu konuda şöyle diyor: Amerika devleti başta Venezüella, Nikaragua ve Küba olmak üzere, Latin Amerika ülkeleri üzerindeki sultasını arttırmak istiyor.
Nikaragua’da bazı huzursuzluklar geçen Nisan ayında ve hükümetin sosyal güvenlik politikasında yaptığı reformları protesto etme bahanesi ile başladı, ancak hükümetin bu reformdan geri adım atmasına karşın isyan hareketi son bulmadı ve siyasi kriz devam etti. Bu doğrultuda Washington yönetimi muhalifleri desteklemek ve ayrıca Nikaragua’ya ağır yaptırımlar uygulamakla halk arasında huzursuzluğu körüklemeye devam ediyor. Amerika bu politikayı Venezüella’ya karşı da uyguluyor.
Gözlemciler Nikaragua ve Venezüella’da gelinen noktanın, Amerika’nın müdahaleleri ve muhalifleri kışkırtmasının sonucu olduğunu belirtiyor. Amerika yönetimi son onyılda bu ülkeleri istikrarsızlığa sürüklemek için ayrıca milyonlarca dolar da para harcadı.
Latin Amerikalı gözlemcilere göre Amerika devleti Latin Amerika ülkelerinde bir dizi yumuşak darbe yaptırma peşinde olduğunu ve kendince Amerika’nın çıkarlarına hizmet edecek askeri kökenli despot rejimleri, Nikaragua, Venezüella, Ekvador ve Bolivya gibi ülkelere dayatmaya çalışıyor. Ancak Amerika’nın bu hasmane politikasına rağmen bu ülkelerin yasal yönetimleri Amerika’ya karşı koymaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (18) içerik yüklenmiştir.