HaberlerLatin Amerika

Nikaragua, siyonist rejim’le ilişkilerini kesti

Siyonist işgal askerlerinin, Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosuna saldırıp katliam yapmasını şiddetle kınayan Nikaragua Cumhuriyeti işgal devletiyle olan diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı.

Kararı radyodan duyuran Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega şöyle dedi: “Nikaragua devleti İsrail’le olan diplomatik ilişkilerini kesmiştir. Barbar saldırıda orantısız güç kullanıldığına inanan Nikaragua hükümeti de uluslararası hukukun ve insan haklarının ayaklar altına alındığına kanaat getirmiştir. Nikaragua devleti ve halkı olarak hayatlarını kaybedenlere ve kurbanların mensup olduğu ülkelere taziyelerimizi bildiriyoruz.”

Tutuklanan Özgürlük Filosu yolcularının bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Nikaragua Devlet Başkanı Ortega, Filistin halkının silahlı direnişini desteklediğini ve Gazze kuşatmasının da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İşgal devletinin Gazze’ye yönelik başlattığı son vahşi saldırının ardından Venezuella ve Bolivya 1973’den beri devam eden diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.