HaberlerİranOrtadoğu

Nikki Haley’in yaptığı şov siyasi bir skandaldı

İran Meclis Başkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı, ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in Washington’da yaptığı şovunu siyasi bir skandal olarak nitelendirdi.

İran Meclis Başkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in ileri sürdüğü iddialarını eleştirdi.

Emir Abdullahiyan, “Geçenlerde düzenlenen diplomatik müzakerede bir BM yetkilisinden Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı saldırılar sonucu bu ülkedeki bazı aşiretlerin bile roket sahibi olduğunu duydum” dedi.

ABD’nin BM Temsilcisi’nin Washington’da yaptığı şovunu siyasi bir skandal olarak değerlendiren Emir Abdullahiyan, “Riyad ve Abu Dabi yönetiminin Yemen’e gerçekleştirdiği gayri meşru saldırısının başlamasıyla birlikte eski ABD Başkanı Obama’nın döneminden beri ABD’li birçok yetkili, ülkesinin Suudi Arabistan’a istihbarat ve askeri imkanlar sağladığını ortaya koydu” ifadelerinde bulundu.

Emir Abdullahiyan sözlerine şöyle devam etti: Ne yazık ki, son üç yılda Yemen’de gerçekleşen kitlesel katliamlar yeni Amerikan ve Batı yapımı silahlar ve Siyonist Rejim’in geniş çaplı destekleri vasıtasıyla meydana gelmiştir.

Yemen krizinin çözüm yolunun yalnız ve ancak siyasi yöntem olduğunu savunan Emir Abdullahiyan, Nikki Haley’in yaptığı şovun yararsız olduğunu açıklayarak, şu anda Yemen’deki İslami direniş güçlerinin askeri saldırılara karşı en iyi durumda olduğunu aktardı.

Bunlara ilave olarak İran Meclis Başkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı, “ABD başta olmak üzere Suudi Arabistan ve BAE kara propaganda yürüterek askeri yöntemlerini Yemen halkına dayatamaz . Kanaatimce Yemen’deki askeri müdahaleler nihayet başarısızlıkla sonuçlanacaktır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.