HaberlerİranOrtadoğu

Nikki Halley ve Bryan Hooke İran aleyhinde yeni yalan ve asılsız iddialar

ABD’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Nikki Halley ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda İran Eylem Grubu Başkanı Brian Hook, Savunma Güçleri Vakfı (FDD) adlı İran karşıtı bir lobi toplantısında bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki asılsız iddialarını ve yalanlarını tekrarladılar.

Sözkonusu toplantıda konuşan Halley, nükleer anlaşma aleyhinde olduklarını belirtirken, bu uluslararası anlaşmanın İran dışındaki herhangi bir taraf için karlı olmadığını iddia etti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi, İran’ın Ortadoğu’da bir sorun olduğunu iddia ederken İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizmle ilgili Amerika’nın saçma beyanlarını da tekrarladı.

İran, Irak ve Suriye’de bu ülkelerin daveti üzerine askeri danışmanlık hizmeti vererek ABD ve diğer dış güçlerin desteğindeki teröristlere ağır darbe indirirken bu durum Amerika ve müttefiklerinin rahatsızlığına neden olmaktadır.

Toplantıda, ABD dışişleri bakanlığındaki İran Eylem Gurubu başkanı Brian Hook da yaptığı açıklamada, Halley’in gülünç iddialarını tekrarladı ve ABD’nin İran’a karşı bir baskı kampanyası başlattığını söyledi.

Hook, tüm ülkeleri, özellikle Avrupalıları, İran’a destek vermek yerine İran’a karşı baskı kampanyasına katılmaya çağırdı.

İran Eylem Grubu, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Washington’un nükleer anlaşmadan çıkışından sonra İran’a karşı yürüttüğü çabaları yönlendirmek ve koordine etmek için kurulan yeni bir kurumun adıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.