AfrikaHaberler

Nil sularının paylaşımında kısmi anlaşma

Sudan’ın başkenti Hartum’da 3 gündür devam eden görüşmelerde, Mısır, Etiyopya ve Sudan’ın dışişleri bakanlarının, Etiyopya’nın Nil Nehri üzerine inşa ettiği Hedasi (Nahda) Barajı hakkındaki bazı konularda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, düzenlenen ortak basın toplantısında, varılan anlaşmayı “tarihi” olarak nitelendirerek, baraj hakkında araştırma yapacak danışman Fransız Artelia ve PRL şirketleri konusunda ittifak ettiklerini ifade etti.

Anlaştıkları konular arasında, üç ülke liderinin mart ayında Hartum’da üzerinde anlaştığı ilkelerin de yer aldığını dile getiren Gandur, ayrıca taraflar arasında güven inşasına devam edilmesine ve bir ay sonra tekrar görüşmeye karar verdiklerini aktardı.

Etiyopya’nın, Nil Nehri üzerine inşa etmeyi planladığı Hedasi Barajı projesi sebebiyle nehrin kollarından biri olan Mavi Nil’in yatağını değiştirmeye başlaması, Mısır ile Etiyopya arasında gerginliğe neden olmuş, proje hakkında karşılıklı yapılan açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemişti. Söz konusu ülkeler, Sudan’ın da katılımıyla mart ayında anlaşmazlıkların giderilmesi için iyi niyet anlaşması niteliğinde bir ön anlaşma imzalamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.