HaberlerİranOrtadoğu

Nobaht: Çıkarlarımız Karşılanmazsa Nükleer Anlaşmadan Çekiliriz

Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nobaht, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında son bir haftada yaşanan olaylara işaretle; bu olaylardan birinin ABD Başkanı Trump’ın akılsız bir şekilde nükleer anlaşmadan çekilme kararı olduğunu ki buna Cumhurbaşkanı’nın derhal tepki gösterdiğini vurguladı.

Siyonist rejimin dün işlediği cinayetlerine de dikkat çeken Nobaht, 59 kişiden fazla Filistinli’nin kanına ABD ve İsrail rejimlerinin ellerinin bulunduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti’nin bu cinayetleri ve uluslararası kurallara aykırı olarak ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını şiddetle kınadığını belirterek, İran’ın BM’den işgal rejiminin bu girişimleri ve ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine karşı girişimde bulunmasını beklediğini vurguladı.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine Cumhurbaşkanı’nın derhal yanıt verdiğini hatırlatan Hükümet Sözcüsü, gelinen noktada ABD’nin İran karşısında yalnız kaldığını kaydetti.

İran Hükümet Sözcüsü ayrıca; “Çıkarlarımızı karşılanmaması halinde muhakkak nükleer anlaşmadan çekileceğiz ve zenginleştirme oranını yüzde 4’ün altından yüzde 20 veya istediğimiz her orana yükselteceğiz.” açıklamasında bulundu.

ABD hükümetinin zorbalığına karşı koyacaklarını ifade eden Nobaht, Avrupa’nın nükleer anlaşmanın sürmesi için nasıl güvence vereceğine dair bir soru üzerine, “Bizi temin edecek her şey. Avrupa’nın iradesi işbirliği içindir; söylemleri eyleme dönüşmeli.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.