HaberlerİranOrtadoğu

Nobaht: dünya istikbarına karşı durmak, İslam inkılabının en önemli getirisidir

İran İslam cumhuriyeti hükümet sözcüsü, dünya istikbar güçlerine karşı durmanın İslam inkılabının en önemli getirisi olduğuna işaretle, dünya istikbarına karşı durmak için bir çok şehit verdiğimizi, tarihin de bu duruşun büyük bir getiri olduğuna tanıklık ettiğini söyledi.

Hükümet sözcüsü Muhammed Bakır Nobaht dün akşam Meşhed’de “ İslami tebliğ koordinasyon konseyi başkanlar toplantısında” yaptığı konuşmada İslam inkılabının Kur’an-ı Kerim’i bildirge seçmekle yeni sözler gündeme taşıdığına işaretle, düşmanların savaş ile İslam cumhuriyetini yok edemediklerini, bu yüzden İran’ın İslam’dan kaynaklanan kimliğini, IŞİD’ı oluşturarak yok etmeye ve böylece İslam dünyasını korkutarak islami İran’ı tecrit etmeye çalıştıklarını söyledi.

Nobaht düşmanın, Bercam nükleer anlaşmasındaki hedeflerini izleyerek aynı zamanda İran’ın bölgedeki etkinliğini azaltmaya çalıştığını, bunun ise düşmanın İran’ın güçlü olduğunu kabul ettiği anlamında olduğunu vurguladı.

İran İslam cumhuriyeti hükümet sözcüsü ayrıca İran’ın dünyada 17. Büyük ekonomi ve 18. Bilimsel gücü olduğuna da değinerek, İslam inkılabı ardından İran ihracatının 30 milyar doları aştığını, hal bu ki İslam inkılabından önce bu rakamın 5 milyar doların altında olduğunu, üniversite öğrenci sayısının ise 1978 yılında 175 bin iken 2018 yılında 4 milyona yükseldiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.