HaberlerKuzey Amerika

Nobel ödüllü ekonomist: Trump günde 5 defa yalan söylüyor

Amerika’lı nobel ödüllü ekonomist Joseph Eugene Stiglitz, Amerika başkanı Trump’ın başkanlık döneminin ilk yılında günde 5 kez yalan söylemesi, Amerika’da başkanlık koltuğunu itibarsızlaştırdığını söyledi.

2001 yılında nobel ödülü kazanan Amerika’lı ekonomist Joseph Eugene Stiglitz, CCTV kanalına verdiği demeçte, Trump’ın Amerikan ekonomisi ile ilgili ifadeleri gerçeği yansıtmadığı ve bu alanda verdiği rakamların doğru olmadığını dile getirdi.

Trump döneminde Amerika’da oluşturulan iş fırsatlarının selefi Obama dönemine nazaran %25 daha az olduğunu kaydeden Stiglitz, Trump’ın, Apple firmasının Amerika ekonomisinde 300 milyar dolarlık yatırım yapacağı yönündeki ifadelerine değinerek bu rakamın Amerika’nın gayri safi yurt içi hasılasının %2’si olduğu, Apple büyük bir firma olmasına rağmen, gelecek 2 yıl zarfında böylesi bir yatırımda bulunabilmesi çok uzak bir ihtimal olduğunu belirtti.

Nobel ödüllü ekonomist, Amerika’lıların birçoğunun Trump’ın sözlerine inanmadığı ve ciddiye almadığı, zira Trump’ın sözlerinin itibarsız olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.