AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Norveç dışişleri bakanı: Nükleer anlaşmanın devamından yanayız

Norveç dışişleri bakanı Ine Marie Eriksen Soreide, nükleer anlaşmanın devam etmesi ve İran’ın anlaşmadaki çıkarlarının korunmasına vurgu yaptı.

Norveç dışişleri bakanı Ine Marie Eriksen Soreide, dün gece İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) devam etmesi gerektiğini ve İran’ın anlaşmadaki çıkarlarının korunması gerektiğini bildirdi.

İran dışişleri bakanı, nükleer anlaşma taraflarının İran’ın anlaşmadaki çıkarlarını garanti etmelerini isterken Zarif ayrıca Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Mogherini ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Zarif sözkonusu telefon görüşmesinde, İran milletinin nükleer anlaşmadaki kazanımlarının garanti edilmesini istedi.

İran dışişleri bakanı, geçen pazar ve pazartesi günleri de Pekin ve Moskova’da Çin ve Rusya dışişleri bakanları ile görüşmesinde ABD başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkması halinde İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarları ve kazanımlarının garanti edilmesi konusunda görüş alış verişinde bulunmuştu.

İranlı üst düzey yetkililer, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasıyla, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın anlaşmada Avrupa tarafı olarak İran’a gerekli garantiyi vermemeleri halinde ve İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarlarını korumamaları halinde gerekli kesin kararını açıklayacağını bildirmişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.