AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Norveç, KOEP’in korunmasını ciddiyetle takip ediyor

Tahran, 20 Haziran, IRNA- Norveç Başbakanı Bayan Arna Solberg, ülkesinin Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) korunmasını istediğini ve ciddiyetle bu konuyu takip ettiğini söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Oslo Forumuna katılmak için Norveç’te bulunan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, bayan Solberg ile görüştü.

Solberg, Cumhurbaşkanı Ruhani ile BM görüşmeleri esnasında bir görüşme yaptığına değinerek, KOEP’in dünya için büyük bir başarı olduğunu belirterek, ülkesinin ciddiyetle bu anlaşmanın korunmasını istediğini ve iki ülke işbirliğinin önündeki engellerin kalkmasını ve KOEP sonuçlarından iki ülke ilişkilerinin yararlanmasını istediğini söyledi.

Ortadoğu bölgesinin şartlarının hassas olduğunu ifade eden Solberg, ülkesinin barış, istikrar, insani yardımları desteklediğini ve bölgedeki ihtilafların çözülmesini istediğini söyledi.

Salihi de görüşmede ikili ilişkilerin özellikle ekonomik, yatırım ve ticaret alanında gelişmesini istedi ve AB’nın KOEP’e ciddi destek vermesi gerektiğini söyledi.

Avrupa ülkelerinin Amerika’nın KOEP aleyhindeki hasmane tutumu karşısındaki uygulamalarının yeterli olmadığını ifade eden Salihi, anlaşmanın korunmasının Trump politikalarına özellikler AB vasıtası ile ciddi bir şekilde karşı çıkılması ile mümkün olduğunu söyledi.

Ayrıca Almanya’nın dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Niels Annen de dün Ali Ekber Salihi ile bir araya gelerek, ülkesinin ve AB’nin KOEP nükleer anlaşmasına destek verdiğini ve AB’nin bu konuda ciddi olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.