AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Norveçli doktora konulan Gazze’ye giriş yasağı kınandı

Filistin Uluslararası İlişkiler Konseyi, işgal rejiminin Gazze’de otuz yılı aşkın bir süredir Filistinlilerin ameliyatlarına katılan Norveçli doktor Mads Gilbert’in Gazze Şeridi girişini nihai olarak yasaklamasını kınadı.

Filistin Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Dr. Basim Naim, bu akşam (16 Kasım Pazar) Norveçli doktora gönderdiği mesajda, “Yardım edenlerin çok az olduğu vakitlerde bulunduğunuz Gazze’ye girişinizin işgal hükümetince nihai olarak yasaklanması kararını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Naim, Norveçli doktorun Gazze’de verdiği hizmetin Filistinliler tarafından nesiller boyu unutulmayacağını ifade ederek, Filistin Uluslararası İlişkiler Konseyi olarak işgal yönetimini kararından vazgeçirmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Norveçli doktorun Gazze Şeridi’ne açılan son savaş sırasında işgal güçlerinin sivillere yönelik işlediği cinayetlere tanıklık ettiğine dikkat çeken Naim, Dr. Mads Gilbert’in Filistinlilerin haklarını savunmak için dünyanın çeşitli bölgelerinde onlarca konferans verdiğini bildirdi.

1947 yılında Oslo’da dünyaya gelen Dr. Mads Gilbert, 30 yılı aşkın bir süredir başta Gazze Şeridi olmak üzere çatışmaların yaşandığı bölgelerde görev yaptı. Norveçli doktor, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı ve 51 gün süren savaş sırasında da Gazze’deki Eş-Şifa Hastanesi’nde çalıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.