AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Norveç’ten nükleer anlaşma konusunda İran’a güçlü destek

Norveçli mevkidaşının daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Irakçi, geçen gün Nerveç Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

Karşılıklı siyasi müzakerelerin sekizinci turuna katılmak için Norveçli mevkidaşının daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, geçen gün Nerveç Dışişleri Bakanı Ine Erikson Soreide ile bir araya geldi.

Norveç Dışişleri Bakanı bu görüşmede iki ülke arasında çeşitli alanlarda yapılan işbirliğine işaret ederek, “Norveç olarak güçlü bir şekilde anlaşmanın korunup yürütülmesinden yanayız. Bu anlaşmadan daha iyi bir seçenek söz konusu değil ve bunun devam edilmesi yönünde elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu.

Irakçi de bu görüşmede nükleer anlaşmanın ikili münasebetlerin geliştirilmesi üzerinde öneml bir rol oynadığını bildirerek, şöyle dedi: Küresel diplomasi alanının büyük bir başarısı olan nükleer anlaşmanın kaderi Trump’ın sabotajları sonucu tehlike altındadır. Halbuki nükleer anlaşma her şeyden önce birer güvenlik sözleşmesi olarak tanımlanır.

Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı sözlerini şöyle sürdürdü: İran’ın her türlü anlaşmaya bağlı kalacağını düşünenler ise büyük bir yanlış anlama içindeler. Bunun yanı sıra nükleer anlaşmayı diğer konularla ilişkilendirmeye çalışan uğraşlar da bölgeyi daha karmaşık bir hale getirecek. Eşsiz tarihi deneyim olan nükleer anlaşmanın korunması için ortak bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

İki yetkili yaptıkları görüşmenin devamında karşılıklı siyasi diyalog süreci kapsamında ikili işbirliği konusu ile bölgedeki son gelişmeleri ele aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.