İslami Davet

Nubaht: Tahran’ın Riyad’a karşı tutumu net ve şeffaftır

27 Şubat 2017 18:49

İran Hükümet Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan’a yönelik tutumunun net olduğunu ve Tahran’ın bu bağlamdaki politikasının aktif olduğunu belirtti.

İran Hükümet Sözcüüs Muhammed Bakır Nubaht bugün düzenlediği basın toplantısında, Fars Körfezi ülkelerinin İran ile ilişkilerini iyileştirme taleplerinin aynısını da İran İslam Cumhuriyeti istediğini ve Tahran’ın Riyad’a karşı tutumunun açık ve sarih şekilde ilan edildiğini ifade etti.

Pakistan’ın İran ve Suudi Arabistan arasında aracılık rolü iddialarını reddeden Nubaht, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel etkinliğinin yüksek olduğunu belirtti.

Hükümet Sözcüsü, Suudi Arabistan’ın IŞİD ve el-Kaide başta olmak üzere terörist gruplara destek vermekle suçlandığını ve bir nevi teröristlerin Arabistan’ın para ve silahıyla güçlendiği hakkında kendini savunması gerektiğini kaydetti.

Nubaht, İran’ın Suriye ve Yemen ile ilgili tutumunun da belli olduğunu hatırlatarak, Suudi Arabistan’ın Yemen’de masum ve savunmasız insanları katliam etmek, yerleşim binalarına saldırmak ve çocukları katletme konularında hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü, Suudi yetkililerin İran’a karşı sert açıklamalarını ise “kolaya kaçış” olarak niteleyip, İran’ın bölgede barış ve istikrarın tesisi için çaba gösterdiğini ifade etti.

Nubaht: Tahran’ın Riyad’a karşı tutumu net ve şeffaftır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık