AsyaHaberlerIrakİranOrtadoğu

Nücebe Genel Sekreteri Ayetullah Cenneti ile görüştü

Irak Nüceba İslami Direniş Hareketi Genel Sekreteri Ekrem el-Ka’bi’nin İran Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Cenneti ile görüştüğü belirtildi.

Irak Nüceba İslami Direniş Hareketi Genel Sekreteri Ekrem el-Ka’bi, bugün, İran uzmanlar meclisi başkanı “Ayetullah Ahmet Cenneti” ile basına kapalı bir görüşme yaptı. El-Ka’bi, stratejik öneme sahip Halep kuşatmasına değinerek şunları söyledi: “Teröristler, son haftalarda Halep şehri içinde kuşatma altına alındı. Bu gelişmeden sonra Arabistan, Katar ve Türkiye, Halep’in kuşatmasının kırılması için ortak bir toplantı yaptılar.

Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslim’in Ekrem el-Ka’bi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu ülkeler, Ramuse’nin işgal edilmesi ile Halep’in kuşatmasının kırılabileceği sonucuna vardılar, ancak biz şehre yeniden kuşatma yaptık ve şu anda Halep, tam bir kuşatma altında tutulmakta ve ne bu şehre girebilmekteler ve ne de çıkabilmektedirler. Çünkü Ramuse bölgesi de topçu ateşimiz altına bulunmakta.

Suriye’de aktif olarak terörist faaliyetlerde bulunan terörist gruplara değinen el-Ka’bi şunları söyledi: “Tekfirci Nusra Cephesi terör örgütü, Katar tarafından himaye edilmekte ve Arabistan Ahraruş Şam terör örgütünü desteklemekte. Bizler bu bilgileri ele geçirilen teröristlerin itirafları sonucu elde ettik. Bundan dolayı biz, İmam Hamaney rehberliğinde 140 ülkeye karşı savaşıyoruz, diyoruz.

Haşdi Şabi’nin seçkin komutanlarından olan Şeyh Ekrem el-Ka’bi, Türkiye’nin Suriye’deki terör örgütlerini açıkça desteklediğini belirterek şunları söyledi: “Terörist grupların bir çoğunun Türkiye’de resmi merkezleri bulunmakta ve bu örgütler faaliyetlerini gizli kapaklı bir şekilde de yapmamaktadırlar, bilakis teröristlerin Türkiye’nin başkenti Ankara’da bile üstleri bulunmakta. Bu ülke halen teröristlerin Suriye topraklarına geçişindeki en iyi yer olma özelliğini sürdürmekte.”

Suriye Şialarının kötü koşullar altında yaşadıklarına da değinen Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslim’in Ekrem el-Ka’bi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fua ve Keferya şehirleri, Şiaların yaşadığı iki Suriye şehridir. Suriye’de karışıklıklar çıkmadan önce buralarda 30 binin üzerinde insan yaşamaktaydı, ancak savaş başladıktan sonra, bu şehir halkının bir kısmı göç etmiş ve şu anda 10 ile 15 bin kadar kişi buralarda yaşamakta. Biz, Fua ve Keferya şehirlerine yönelik kuşatmayı yarmak için başlattığımız operasyonlarda çok sayıda Nusra Cephesi mensubu teröristi esir aldık. Onların sorgularında elde ettiğimiz bilgilere göre Suudi Arabistan yetkilileri, teröristlerin Fua ve Keferya’ya yönelik kuşatmasının yarılması halinde İran’ın savaşta galip geleceğini belirtmişler.”

Irak Nüceba İslami Direniş Hareketi Genel Sekreteri Ekrem el-Ka’bi, Türkiye’de yaşanan darbe girişimine de değinerek şunları söyledi: “Türkiye’de darbe kalkışması, bu ülkenin Suriye konusunda duruşunu değiştirmesi gerektiğini ortaya koymuştur.”

Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslim’in Ekrem el-Ka’bi, Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Ahmed Cenneti’yle görüşmesinin sonunda şunları söyledi: “İmam Humeyni’nin (r.a) yolunu sürdürmek bizim iftihar ve onurumuzdur.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.