HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer anlaşma dünyadaki güvenliğin lehinedir

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jefferi Feltman, BM Güvenlik Konseyi oturumunda nükleer anlaşmaya ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi.

İran’ın nükleer anlaşmayla ilgili tüm taahhütlerini yerine getirdiğini ve bunun Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından 9 kere doğrulandığının altını çizen Feltman, “Maalesef ABD Başkanı Trump, İran’ın anlaşmaya olan bağlılığını onaylamamakla bu anlaşmanın kaderi için belirsiz bir durum yaratmıştır” dedi.

Bu doğrultuda Feltman sözlerine şöyle devam etti: BM Genel Sekreteri, Ortak Komisyon’un yedinci toplantısında anlaşmanın tüm bölümlerinin taraflarınca kesin ve gerçekçi bir atmosferde tam olarak uygulanması gerektiğini bir kez daha vurguladı. Nükleer anlaşmanın desteklenmesi hem İran’ın nükleer programının barışçıl niteliğini garanti altına alma açısından hem de bölgesel ve küresel istikrarın sağlanmasında hayati önem taşıyor. Zira bu anlaşma Nükleer Silahların Yayılmasını Önlemek (NPT) ile birlikte bölgesel ve uluslararası güvenliğin çıkarları doğrultusundadır.

Söz konusu anlaşmanın İran halkının dünyayla ekonomik ortaklık kurma talebini gerçekleştirmeye yönelik bir adım olduğunu kaydeden Feltman, ABD’den bu anlaşmanın dünya ve bölgeye olan geniş çaplı etkilerini göz önünde bulundurarak uzlaşıya tamamen sadık kalmasını istedi.

BM yetkilisi, ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in İran’ın Yemen’deki Husilere silah yardımında bulunması konusundaki iddalarına ilişkin, “BM Genel Sekreteri henüz İran’ın (Yemenli Husiler tarafından Riyad’a fırlatılan) füzenin sahibi olduğunu doğrulayacak konumda değil” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.