HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer anlaşma kazan-kazan esasına göre yapıldı

Yaptırımların kaldırılmasına yönelik BM tarafından alınan karara işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, nükleer anlaşmanın kazan-kazan esasına göre yapıldığının altını çizdi.

BM Genel Kurul Toplantısı dolaysıyla New York’ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’da mukim İranlı işadamları, yatırımcıları ve bilge adamları ile bir araya geldi.

Amerika’da mukim İranlıların İran milletinin onuru olduklarını bu görüşmede dile getiren Ruhani, bugün meydana gelen fırsattan yola çıkarak onu ülkenin ilerlemesinde en iyi şekilde yararlanabileceğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, müzakerelerde elde edilen ilerlemenin en önemli etkenin İran’daki birlik ve beraberlik olduğunu hatırlatarak, yasalar çerçevesinde bu doğrultuda yapılan muhalifetlere rağmen, ülke içindeki birlik ve beraberliğin korunduğunu ve halkın büyük bir bölümünden gelen destek dolaysıyla hükümet tarafından seçilen yol kolaylaştırıldığını söyledi.

Konuşmasının bir bölümünde İran’ın bölge üzerindeki etkisine işaret eden Ruhani, İran’ın bölge üzerindeki etkisinin herkes tarafından kabul gördüğü ve dile getirildiğini ifade etti. Ruhani, “İran’ın bölge ülkelerine yönelik desteği olmasaydı, bugün bölge daha çok tehlikeli şartlara gebe olacaktı”diye konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, yaptırımlarla ilgili müzakerelerin en zor aşamasının geride bırakıldığını söyleyerek, bu anlaşma ile yaptırımların geriye dönüşünün imkansız olduğunu, zira yaptırımların İran milletinin iradesinde etkisi olmadığını kaydetti.

Yaptırımların kaldırılmasına yönelik BM tarafından alnan karara işaret eden İran İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, nükleer anlaşmanın kazan-kazan esasına göre yapıldığının altını çizerek, inzivaya sürüklenmemek adına söz konusu kararın Birleşmiş Milletler’deki bütün ülkeler tarafından kabul gördüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı