HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer çalışmalarımız hızla devam edecektir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişileri Bakanı, Bahreyn’de düzenlenen güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, Batı’nın tüm baskılarına rağmen İran, nükleer çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Manama Diyaloğu adlı 6. Bölgesel Güvenlik Zirvesi’nde konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Batı’nın tüm baskılarına rağmen İran’ın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun gözetimi altında barışçıl nükleer çalışmalarına devam edeceğini, müzakerelerin diplomatik yolda devam etmesinde azimli olduğunu söyledi.

Menuçehr Mutteki, “Barışçıl nükleer teknolojiyi kullanmak isteyen gelişmekte olan ülkelere yönelik Uluslarararsı Atom Enerjisi Kurumu ve Güvenlik Konseyi gibi uluslararası kruruluşların aracılıyla tehdit ve yaptırım uygulanması ters tepki yaratacağı gibi bu kurumların itibarını zedeleyecektir”dedi.

Ortadoğu’da nükleer silahsızlandırma çalışmalarına İran İslam Cumhuriyeti her zaman destek verdiğini vurgulayan Mutteki, uluslararası anlaşmaları hiçe saydığından uluslararası kurum ve kuruluşlarca Siyonist rejimine yönelik ciddi olarak tepki gösterilmesini istedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişileri Bakanı, dünya ve bölge güvenliğini tehdit altına alan Siyonist rejiminin nükleer silahları ve fabrikaların bir an önce imha edilmesini talep etti.

Siyonist rejimince Gazze’de işlenen insanlık suçları hatırlatan Menuçehr Mutteki, “Bu rejim hem bölge ve hem dünya için tehdit oluşturmaktadır”şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.