HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer enerji hakkımız pazarlık konusu değildir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İran’ın nükleer enerji faaliyetleri hakkında kimseyle müzakere yapılamayacağını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, tüm bağımsız ülkelerin barışçıl nükleer enerji edinme hakkı olduğunu belirterek, İran’ın Nükleer enerji faaliyetlerinin pazarlık konusu bile edilemeyeceğini herkesin bilmesi gerektiğini, bunun, İran için milli ve vazgeçilemez bir politika olduğunu hatırlattı.

Tahran reaktörü için ilan edilen yakıt talebinin geçerliliğini hala koruduğunu kaydeden Mihmanperest, bu konuda ilgili ülkelerle görüşülebileceğini belirtti. İran’ın nükleer enerji çalışmalarının normal seyrini takib edeceğini ve asla durdurulamayacağını söyleyen Mihmanperest, “Biz, İran İslam Cumhuriyeti olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na resmen üyeyiz ve bu nedenle de hem yükümlülüklerimiz hem de haklarımız var.” diyerek İran’ın halihazırda Nükleer silahlara karşı mücadelede en önde gelen ülke olduğuna dikkat çekerek, aksini iddia edenlerin, öncelikle ABD ve katil İsrail’in atom bombalarının yok edilmesi talebinde bulunmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.