HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer enerji İran halkının bölge ve dünyadaki konumunu yükseltti

Tahran Cuma namazı hatibi, İran İslam cumhuriyetinin barışçıl nükleer çalışmalardaki ilerlemesinin İran halkının bölge ve dünyadaki konumunu yükselttiğini söyledi.

Bu hafta Tahran Cuma namazını kıldıran Ayetullah Muhammed İmami Kaşani okuduğu namaz hutbesinde İran’da 9 nisan tarihinin ulusal nükleer teknoloji günü olarak adlandırılmasına işaretle, düşmanların İran barışçıl nükleer teknoloji ilerlemesinde baş vurdukları tüm komplolar ve engellemelerine rağmen İranlı nükleer bilim adamları ve uzmanlarının fedakarlıkla bu teknolojiyi ilerlettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Tahran Cuma hatibi ayrıca İran nükleer ilerlemelerinin düşman için inanılmaz olduğunu, ilerleme hızı ve ivmesini kavrayamadıklarını ifade ederek, bu yüzden İran’a karşı bahane aramaya çalıştıklarını bu cümleden nükleer faaliyetlerinin barışçıl olmadığı ve insan hakları konularını gündeme aldıklarını belirtti.

Nükleer enerjinin, çevre ve yakıt olmak üzere birçok alanda etkili olduğuna işaret eden Ayetullah İmami Kaşani, barışçıl nükleer enerjinin İran halkının kesin hakkı olduğunu, düşmanın ise İran halkını bu enerjiden mahrum bırakma talebinin asla gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Tahran Cuma namazı hatibi ayrıca Avrupa Parlamentosunun İran insan hakları ile ilgili yayınladığı bildirisinin değersiz ve batının İran ve İslam kültürüne karşı düşmanca hedefleri çerçevesinde bir hareket olduğunu ifade etti.
Ayetullah Kaşani söz konusu bildiriyi imzalayanların sultacı huylu, hedeflerini ise İran kültürü ile savaşmak olduğunu ifade ederek, bu yüzden bu konu üzerinde durmanın beyhude olduğunu söyledi.
Tahran Cuma hatibi ayrıca İran ve İslam’ın zengin kültürünün dünyada yayılmasından dehşete kapıldığına işaretle, dünyada bu kültüre desteğin atmasının dünya sultacıları için tahammül edilemez olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.