HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer görüşmelerde ön taslak çalışmaları devam ediyor

İran İslam cumhuriyeti nükleer müzakereci heyeti üst düzey üyesi müzakerecilerin gelecek birkaç gün içinde nihai anlaşmanın ön taslağını hazırlamaya çalıştığını belirtti.

Müzakereci heyet üst düzey üyesi Abbas Irakçi verdiği demeçte, “iki aylık ağır bir çalışmaya başladıklarını” belirterek, gelecek birkaç gün içinde kapsamlı nihai anlaşma taslağını hazırlamaya çalıştıklarını ifade etti.

İranlı müzakereci heyetinin anlaşmaya varmak için gerektiği kadar New York’ta kalacağını ifade eden Irakçi, her kesin hazır bulunduğu fırsattan yararlanmak istediklerini belirtti.

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı, çok zor bir iş olduğunu, kesinlikle ilk taslağın birçok ihtilaf konusu, parantezler ve benzeri ibarelere sahip olacağını, fakat daha sonra bu konularda karar alınacağını söyledi.
Irakçi kapsamlı nihai anlaşmanın birçok ek belgeye sahip olacağını, uzmanların da bu konularda görüşmeye başladıkları ve detaylarda tartıştıklarını ifade etti.

İran müzakereci heyeti Perşembe gününden itibaren New York’ta nihai anlaşmanın yazma işlemine başladı. Görüşmelerin Salı gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Nihai anlaşma metni görüşmeleri daha önce İran tarafından Seyit Abbas Irakçi ve Mecid tahti Revançi ve 5+1 temsilcisi olarak Helga Schmit arasında 22 nisan tarihinde Viyana’da başlamıştı. Irakçi çalışmaların Avrupa’da devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.