HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer konuda doğru yol İran ile işbirliğidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer dosya konusunda doğru yolun İran ile işbirliği olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Ceylan Intercontinental Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, barışçı nükleer enerjiden faydalanmanın İran’ın doğal hakkı olduğunu belirterek, bunun teknik bir konu da olmadığını, uranyum zenginleştirmesini İran’ın kendi bilim adamlarının gerçekleştirdiğini söyledi.

Konunun olmaması gerektiği halde siyasi bir konuya dönüştürüldüğünü ve birkaç devletin İran’a karşı cephe aldığını anlatan Ahmedinejad, bunların bütün dünyaya hükmetmeyi arzu ettiğini, İran gibi ülkelerin kalkınmasını istemediklerini, ancak İran’ın onlara karşı durduğunu ve başarılı çıktığını dile getirdi
Doğru yolun İran ile işbirliği kurma yolu olduğunu belirten Ahmedinejad, ”Onlara öneride bulunduk ki diyalog ve işbirliği yolunu seçsinler. Aynı zamanda yüzde 20’lik yakıtın satın alınması da bizim tarafımızdan önerilmiştir. Seçim onlara aittir. Biz istedik ki diyalog kuralım, görüşelim. Ama onlar hürdürler. Kendileri karar verebilirler” dedi.

Ahmedinejad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei’nin ”İran’ın elindeki düşük ölçekte zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye’ye gönderilmesi teklifinde bulunduğunu” anımsatan bir gazetecinin, ”Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarınızda bu konu gündeme geldi mi ve İran bu konuda Türkiye’ye güvenir mi?” sorusunu ise ”Türkiye ile aramızdaki ilişkiler çok iyi ilişkilerdir. Aramızda büyük bir itimat vardır. Bütün boyutlarda ve uluslararası ilişkilerde işbirliğimiz vardır. Hiçbir sorunumuz yoktur Türkiye ile Allah’a şükürler olsun” şeklinde yanıtladı.

İran’da El Baradei’nin önerisinin reddedildiği yönünde haberlerin yer aldığına ilişkin bir soru üzerine de Ahmedinejad, gazetelerde çok şeyler yazıldığını dile getirerek, ”İran’ın enerji konusu tamamlanmıştır. Bugün görüşmelerimizde 5 artı 1 ile bu konuda İran’ın nükleer enerji hakkında görüşme yapmıyoruz. O ajans çerçevesinde, kanunlar çerçevesinde bu takip edilecektir. Bu uzun zamandır çözülmüştür. Uluslararası görüşmeler yapıyoruz. Biz İsrail’i resmi olarak tanımadığımız için onun dışında bütün ülkelerle görüşebiliriz, diyalog kurabiliriz. Bunlar çok yönlü olabilir. Doğal gaz İran’dan İsviçre’ye gönderilecekse bu Türkiye’den geçecektir. Türkiye’nin bunu uygun görmesi, anlaşmayı imzalaması gerekir. Buna arabuluculuk değil işbirliği denir. Böyle gelişmeler Türkiye ile vardır” şeklinde konuştu.

Uranyum zenginleştirme konusunda İran’ın uranyumunun 3. ülkelerde zenginleştirilmesi ve yakıtın başka ülkelerden alınması önerisine Rusya’nın desteği olduğunu hatırlatan bir gazetecinin ”İran’dan olumlu yanıt gelmezse Rusya’nın desteğini kaybetme konusunda endişeleri olup olmadığı” şeklindeki sorusu üzerine de Ahmedinejad, Rusya ile iyi ilişki içinde olduklarını, nükleer konusunda da işbirliği yaptıklarını, enerji konusundaki işbirliğinin teknik bir konu olduğunu, bunun politika malzemesi yapılmaması gerektiğini söyledi.

”ABD ve İsrail gibi bazı ülkelerin İran’ı nükleer silah sahibi olmak istemekle itham ettiğini” belirten bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Ahmedinejad, değişmesi gereken konulardan birinin çifte standart olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: ”Değişimden söz eden insanlar gerçekten değiştirmek istiyorsa, bu çifte standartları değiştirmelidir. Bu dünyadaki krizin tam köküdür. Her yerde adalet olmazsa ayrıcalık ve düşmanlık mevcut olacaktır. Ümit ederiz kendilerini ıslah edecekler ve gerçek değişimler meydana gelecektir inşallah. İnşallah biz çifte standart uygulamalarına şahit olmayız.

Atom bombası yapan ve stoklayan ülkeleri akılsız olarak nitelendiren Ahmedinejad,‘’ Atom bombasından faydalanmak devri kapanmıştır bugün. Eğer atom bombasının faydası olsaydı siyonist rejim Gazze’de faydalanırdı. Gazze savaşında ona ne faydası oldu, Lübnan’ın güneyinde ne faydası oldu? ABD’nin kaç atom bombası var, Afganistan’da eline ne geçti? ABD’ye saygınlık mı kazandırdı? Bu neye yarar? İnsanların, milletlerinin paralarını sağlık harcamaları yerine atom bombası yapıyorlar bir taraftan da insan haklarını savunuyorlar. Atom bombası ne içindir? İnsanları öldürmekten başka bir şeye yarar mı? Atom bombası insanları öldürmektir. Sağlık için, okul yapmak için değildir. İnsan düşünüyor onlar atom bombasını üretiyor, bir taraftan da insan haklarını savunuyorlar, bu değişmelidir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.