HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer mesele bizim açımızdan kapanmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran açısından nükleer enerji programına ilişkin dosyanın kapandığını söyledi.

Ahmedinejad, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlediği basın toplantısında nükleer konudaki müzakerelere ilişkin olarak da açıklamalarda bulundu.

Batı ile müzakereleri dünya sorunlarını ele alma çerçevesinde değerlendirdiklerini kaydeden Ahmedinejad, amaçlarının dünyaya barış ve güvenlik getirmek olduğunu söyledi.

”Nükleer silahlara sahip olmayı siyasi açıdan geri kalmışlık olarak görüyoruz” diyen Ahmedinejad, nükleer enerji programlarının barışçıl olduğunun altını çizdi.

Ahmedinejad “Bundan böyle bizim büyük devletlerle olan görüşmelerimiz uluslar arası sorunların çözümü konusunda olacaktır. Nükleer programla ilgili sorun bize göre sona ermiştir. Bunu defalarca net bir şekilde açıkladık. Nükleer programa ilişkin görüşmelerimiz sadece Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile olacaktır. Hiç kimsenin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu kanunlarının dışında bizimle müzakerede bulunmasına fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesiyle ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “Biz, ilkesel olarak nükleer silah üretimine karşı çıkmaktayız” dedi.

Ahmedinejad, İsrail’in bu ayın sonunda düzenleyeceği tatbikata ilişkin olarak da “İsrail, savaş ve fitne çıkarmak için kuruldu” değerlendirmesinde bulundu. Ahmedinejad “İsrail’in her türlü tehdidine karşı kendimizi savunacak güçteyiz” dedi.

Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama ile dünya sorunlarını ele almaya hazır olduğunu söyleyerek, Obama’yı dünya sorunları ve yönetimi konularını tartışmaya davet edeceğini belirtti.

Eski Başkan George W. Bush’u da tartışmaya davet ettiğini hatırlatan Ahmedinejad, BM merkezinde herkesin gözü önünde mevcut problemleri tartışmak istediğini belirtti.

Ahmedinejad, Başkan Obama’ya hitaben, ”Kalıcı barış ve güvenlik konularını tartışalım” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.