HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer mesele sadece UAEK ile müzakere edilebilir

İran İslam Cumhuriyeti Mahmud Ahmedinejad, İran nükleer konusunun sadece Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) kanalı ile müzakere edilebileceğini söyledi.

Ahmedinejad Associated Press’e yaptığı açıklamada İran’ın 5+1 gurubu ile yapacağı toplantıda nükleer konunun İran’ın gündeminde olmadığını söyledi.

Ahmedinejad, ‘’ 5+1 gurubu ile yapılacak toplantıda nükleer konu bizim gündemimizde değildir, fakat karşı taraf bu konuyu konuşabilir ve bizde buna mani olamyazı, nükleer konu sadade UAEK vasıtası ile müzakere edilebilir’’ dedi.

Kuırallar ve kanunlara uymayanların dünyadaki kargaşaya sebebiyet verdiklerini ifade eden Ahmedinejad, dünya’daki sorunların ortaklaşa çözülebileceğini ifade etti.

Ahmedinejad, İran ve 5+1 toplantısında, İran’ın uluslararası nükleer silahsızlanmayı ve nükleer gücü barışçıl amaçlarla kullanmaları için tüm ülkelere geniş fırsat tanınmasını isteyeceklerini söyledi.

İran’ın ABD için tehdit değil bir fırsat olduğunu belirten Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan, Irak ve Orta Doğu politikasında “büyük değişiklikler” yapması gerektiğini, bunu yaparsa İran’ın dostluğunu kazanacağını söyledi.

İran lideri Afganistan konusunda da Afganistan’ın sorunlarına askeri çözüm bulunamayacağını, ABD’nin Pakistan’daki askeri faaliyetlerinin de Afganistan’a yardımı dokunmayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.