HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Nükleer müzakere metni Amerikan Kongresi’nde inceleniyor

Amerikan dışişleri bakanlığı İran ve 5+1 grubu arasında 14 Temmuz’da varılan nükleer anlaşmayla ilgili ortak kapsamlı eylem planı metnini incelenmesi amacıyla Amerikan Kongresi’ne gönderdi.

Reuters’in verdiği habere göre, Amerikan dışişleri bakanlığının gönderdiği anlaşma metnini, kongrenin bugünden itibaren gözden geçirip onaylaması için 60 günü bulunmaktadır.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, Avusturya’nın başkenti Viyana’da, P5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan nihai nükleer anlaşmanın ABD Kongresi’ne sunulduğunu bildirdi. Kirby, Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA), anlaşmanın eklerinin ve ilgili diğer materyallerinin yanı sıra JCPOA’ya ilişkin sınıflandırılmamış teyit değerlendirmesi raporu ile raporun istihbarat servisince değerlendirilen gizli eklerinin de ayrıca gönderildiği bilgisini verdi. Kirby, 60 günlük sürenin bugünden itibaren başlayacağını kaydetti.

Kongre’den anlaşmayı reddeden bir tasarı geçerse Amerikan Başkanı Barack Obama bu tasarıyı veto edeceğini açıkça ifade etti. Daha sonra Senato’nun, Obama’nın vetosunun önüne geçmek için ret tasarısını üçte ikilik çoğunlukla, yani en az 67 senatörün desteğiyle kabul etmesi gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Obama’nın, vetosunu korumak için 34 senatörü ikna etmesi yeterli olacak.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.