HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer programımız barışçıl olduğunu ispatladı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın barışçıl nükleer programının niteliğinin, sağlam kanıtlarla ve UAEK denetçilerinin defalarca yaptıkları denetimlerle dünyaya ispatlandığını belirtti.

Danimarka’da İklim Konferansı aralığında bir basın mensubunun, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İran’a, nükleer silaha sahip olmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti” şeklindeki sorusuna Mutteki şu yanıtı verdi: “belirsiz amaçlarla gündeme gelen bu tür açıklamalarla meşgul olmak istemiyoruz. Bu tür yasadışı sözler ve açıklamalar İran’ın barışçıl nükleer programının niteliğinin haklılığını ve yasal dayanağına asla zarar vermez.”
“Mısır Dışişleri Bakanı, İran’ın nükleer programını kaygı verici bulduğunu ve İran’ın Batı ülkeleriyle ilişkilerindeki tutumunu gerilimli olarak değerlendirdiğini belirtti” şeklindeki bir diğer soruya Mutteki “bu tür dayanaksız açıklamaların Mısırlı yetkililer tarafından gerçekten gündeme geldiğine inanmıyorum” yanıtını verdi.

Mutteki “Ahmed Ebul Geyd UAEK üyelerinin haklarını yeterli derecede biliyor ve Hakemler Konseyi’nin son toplantısında üye ülkelerin haklarına saygı duyulması konusunda diğerlerinden çok gerçekçi bir tutum sergiledi. Eğer bu sözler doğru ise Mısırlı dostlarımızın sözlerini bir kez daha düşünmelerini tesviye ediyoruz çünkü bu tür tutumlar, İslam ve Arap ülkelerinin menfaatlerine hizmet vermez aksine Siyonist politikacıların hoşuna gider” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.