HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer silahlar güvenliği sağlayamaz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Münih Güvenlik Konferansı’nda başta nükleer mesele olmak üzere bir çok konular hakkında ayrıntılı açıklama yaptı.

İran devlet radyosunun bildirdiğine göre, İran’ın nükleer enerji hakkının bütün ülkeler tarafından da tanınması gerektiğini belirten Mutteki, zaten bütün ülkeler İran’ın nükleer çalışmalarının enerji amaçlı olduğunu bildiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’na katılanlara hitaben konuşan Mutteki, nükleer konuda geçmişte İran’la müzakere yapılması için şart ileri sürenlerin de müzakere sürecine katıldığını hatırlatarak, uluslararası atom enerjisi kurumunun 6 yıldır düzenli olarak İran’ın nükleer tesislerini denetlediğini ve İran’ın da ajansın bütün sorularını açık bir şekilde cevapladığını ve ajansın İran’ın nükleer enerji faaliyetlerini onayladığını söyledi.

Nükleer silahların asla güvenliği temin edemeyeceğini ve bu tür silahlara karşı olduklarını söyleyen İran dışişleri bakanı, bu silahların bunun ötesinde, dünya toplumunun nefretine de sebep olacağını kaydetti.

Amerika’nın Fars Körfezi bölgesine füze savunma sistemleri yerleştirmesi ve üsler kurmasına da temas eden Mutteki, bu durumun, bölgenin güvenliğini daha bir içinden çıkılmaz hale getireceğiginin altını çizdi.

Mutteki, açıklamasında ayrıca İran’ın enerji kaynakları açısından çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, İran’ın bölge ve Avrupa ülkelerinin enerjilerini temin etmede vazgeçilmez bir ülke olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.