HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer silahlar insanlık dışıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Nükleer silahların insanlık dışı olduğunu söyledi.

Rusya’da yayın yapan NTV’ye demeç veren cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad nükleer silahlarının döneminin sona erdiğini belirterek, günümüz dünyası, nükleer silahları kullanma dönemi değildir diye konuştu.

Ahmedinejad, nükleer silahsızlanma gereğini vurgulayarak, ” Biz, dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını istiyoruz. Nükleer silahları insanlık dışı olarak görmekteyiz. Bu yüzden sadece Ortadoğu doğu değil bütün dünyada nükleer silahların yok edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Amerika tarafından nükleer silah stokları yapıldığına işaret eden cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ABD tarafından nükleer silah depolanması büyük bir hata, Irak ve Afganistan konusu, nükleer güce sahib olsa da ne kadar yetersiz ve çaresiz olduğunu görülmüştür. ABD’nin nükleer silahlara sahib olmasına rağmen, başarısızlığı ve gücünün yok olduğu görülmektedir. Nükleer silahlar dönemi sona ermiş, kültürel ve insani dönem başlamıştır dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad açıklamasında, İslam inkılabının bütün insanlığı ait olduğunu belirterek, İslam inkılabı bir parti, bir millet ve bir gruba ait değildir. İslam inkılabı, sultacılığa, emperyalizme karşıdır ve doğal olarak bu yönde bütün halkların malıdır diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.