AsyaHaberler

Nükleer silahlar önlenmelidir

İran İslam Cumhuriyeti ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri Said Celili, İran İslam cumhuriyetinin, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların önlenmesi gibi iki önemli konuda, uluslar arası toplumlara , “uluslar arası işbirliği “önerisinde bulunduğunu söyledi.

Said Celili resmi temaslar için gittiği Japonya’da yaptığı açıklamada, dünya’da atom silahlarının ilk kurbanı Japonya olduğuna dikkat çekerek, “İran İslam cumhuriyeti ve Japonya, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların önlenmesi konusunda yakın işbirliği içerisinde olmalıdırlar” diye konuştu.

Celili İran, Japonya ve uluslar arası toplumların nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların önlenmesi konusunda işbirliği yaparak, “dünyanın nükleer silahlardan arındırılması yolunda önemli bir adım atılmasını sağlayabileceklerini” de belirtti.

Asya bölgesinde İran ve Japonya’nın önemli ve güçlü ülkeler olduğuna dikkat çeken celili , İran ve Japonya’nın siyasi, ekonomik ve uluslar arası ve bölge düzeyinde önemli konuma ve potansiyele sahiptirler dedi.

Said Celili Japonya temasları kapsamında Japon meslektaşı başta olmak üzere Japonya başbakanı ve dışişleri bakanı ile Japonya meclis başkanı ile ayrı ayrı görüşerek, bölgesel ve uluslar arası işbirliklerinin geliştirilmesi çerçevesinde fikir alış verişinde bulunacak.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.