DünyaHaberler

Nükleer silahlardan arınma için yapılacak çok şey var

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, nükleer silahlardan kurtulmak için yapılabilecek çok şey olduğunu belirtti.

Genel Sekreter Ban, BM’de basına kapalı düzenlenen ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yetkililerinin de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın nükleer silahlardan arındırılması hedefine ulaşılması için çabalarını devam ettireceğini belirtti.

BM Sözcülüğünden toplantıyla ilgili verilen bilgiye göre Genel Sekreter Ban, ”Bugün silahsızlanma ve silahların yayılmasının önlenmesi konusunda yeni bir fırsat penceresi bulunmaktadır, dünyanın kitle silahlardan arındırılması yönündeki ortak hedefimize ulaşmada yapabileceğimiz çok şey var” dedi.

Silahsızlanmanın, öncelik verdiği konulardan biri olmaya devam edeceğini belirten Ban, bu yönde elinden geleni yapmaya söz verdi.

Genel Sekreter Ban, bu kapsamda gelecek aylarda Cenevre’de, Paris’te, Münih’te ve Washington’da yapılacak silahsızlanma ve nükleer güvenlik toplantılarının, geçen eylül ayında ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlık yaptığı, nükleer silahsızlanma konulu ”tarihi Güvenlik Konseyi zirvesinde” yakalanan ivmenin daha da artmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Ban, bu yıl mayıs ayında BM’de gerçekleştirilecek, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın gözden geçirileceği toplantının da aynı kapsamda son derece önemli olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.