HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer silahları imha etmezsek, onlar bizi imha edecek

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri İhsanoğlu,Tahran Silahsızlanma Konferansında yaptığı konuşmada, Ortadoğu’nun toplu imha silahlarından arındırılmış bölgeye dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu çalışmalarını bugün başlatan Tahran 1. Uluslararası Silahsızlanma Konferansında yaptığı konuşmasında “Yeni asır, insan kuşağını dünyayı imha edebilecek veya insanlığı her gün biraz daha gelişen ilerlemeler sağlayabilecek bir aşamaya gelmiş durumunda” dedi.

İhsanoğlu daha sonra herkesin toplu imha silahlarının imha edilmesinden yana olduğunun altını çizerken “Bu konuda somut girişimlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Toplu imha silahlarını ya bizim imha etmemiz lazım veya onlar bizi yok edecekler” uyarısında bulundu.

İhsanoğlu konuşmasının başka bir bölümünde İslam Konferansı Teşkilatının İslami İran’ın barışçı hedefleri için nükleer enerjiden yararlanma hakkını desteklediğini vurgulayarak “İran’ın nükleer konusunun barışçı diplomatik görüşmeler yoluyla çözümlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.