HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer silahsızlanma takviminin belirlenmesi gerekir

İran’ın UAEK daimi temsilcisi Sultaniye, Tahran nükleer silahsızlanma zirvesinin amacının dünya ülkelerinin nükleer silahsızlanmaları bağlamında bir takvim belirlemek olduğunu vurguladı.

Tahran nükleer silahsızlanma zirvesinin kulisinde El-Alem kanalına konuşan İran’ın UAEK daimi temsilcisi Sultaniye, zirvenin çok olumlu geçtiğini ve NPT’yi gözden geçirme konferansı için uygun bir zemin oluşturduğunu kaydetti.

NPT’nin nükleer silahsızlanma için değil de sırf nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması olduğunu düşünmenin yanlış olduğunun altını çizen Sultaniye, bu konuya Newyork’ta düzenlenecek olan NPT’yi gözden geçirme zirvesinde açıklık getireceklerini ifade etti.

Sultaniye Tahran zirvesine sundukları öneride dünya çapında nükleer silahsızlanma konusunda bir takvim belirlenmesi konusunun yer aldığını ve bu öneriyi Newyork zirvesinde gündeme getirme hususunda bazı ülkelerle uzlaşma sağlandığını vurguladı.

Sultaniye bir kez daha Amerika’nın nükleer silah kullanma tehdidinin dünya barış ve güvenliğini tehlikeye attığını belirterek öte yandan Washington ve Londra yönetiminin de korsan İsrail’in nükleer silahlardan arındırılması bağlamında her türlü girişimi engellemeye devam ettiklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.