HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer takas için yeni bir formül oluşturuldu

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Türkiye ve Brezilya’nın nükleer yakıt takası için yaptıkları yeni önerinin anlaşmaya zemin olabileceğini söyledi.

Mihmanperest, haftalık basın toplantısında, “Türkiye ve Brezilya ile yapılan son görüşmelerin, anlaşma için zemin hazırlayabilecek yeni bir formül ürettiğini” söyledi.

Yeni öneri konusunda ayrıntıya girmeyen Mihmanperest, Türkiye ve Brezilya’nın dışişleri bakanlarının ziyaretlerinin ardından iki ülke yetkililerinin de gelecek hafta İran’ı ziyaret edeceğini belirtti.

Mihmanperest, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Dasilva ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’a yapacakları eş zamanlı ziyaretlerini de sözlerine ekledi.

Mihmanperest, 15 Mayıs Cumartesi gününden dışişleri bakanlar düzeyinde başlayacak olan G-15 liderler zirvesine işaret ederek, bu zirveye en az 8 cumhurbaşkanı katılacağını söyledi.

Mihmanperet, diğer katılımcılar ise başbakan ve dışişleri bakanları düzeyinde oluşacağını belirtti.

G-15 zirvesinin amaçları hakkında bilgi veren Mihmanperest, Latin Amerika, Afrika ve Asya kıtalarından gelecek olan ülkeler arasında ekonomik işbirliğinin yanısıra uluslara arası meseleler üzerinde görüş teatisinde yapılacağını kaydetti.

Fars Körfezi İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Abdurrahman El Atiye’nin İran’a yönelik kullandığı küstahça sözler hakkındaki muhabirimizin sorusuna yanıtlamakla, hiçbir temele dayanmayan küstahça sözlere karşı İran’ın yanıtı sert olacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.