FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Nükleer Yakıt Anlaşması – Fotoğraf Galerisi

İran, Türkiye ve Brezilya ortak bildirisi, Ahmedinejad, Da Silva ve Erdoğan arasında imzalandı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki tarafından okunan bildiride şu satırlara yer verildi:

1- Nükleer silahların yayılmaması ve ilgili maddeleri konusundaki taahhütlerimiz üzerinde duruyoruz. Başta İran olmak üzere tüm üyelerin ayrım yapılmaksızın nükleer enerji kullanma ve barışçıl amaçlı uranyum zenginleştirme hakları olduğunu hatırlatıyoruz.

2- Şimdi olumlu ve yapıcı atmosferde ilerleyen bir süreç ve fırsat oluştu.

3- Nükleer yakıt takasının, çeşitli alanlarda ve özellikle barışçıl nükleer alanında iş birliğinin başlaması için ortam hazırladığına inanıyoruz.

4- Nükleer yakıt takası, yapıcı bir hareket ve milletler arasında iş birliğinin başlaması için bir başlangıç noktasıdır. Böyle bir hareket, barışçıl nükleer faaliyetler alanında olumlu iş birliğiyle sonuçlanmalı ve İran’ın NPT çatısı altındaki haklarına zarar veren tehdit edici açıklamalar ve davranışlardan sakınmalı ve bunun yerine nükleer iş birliği benimsenmeli.

5- Nükleer iş birliğinin kolaylaşması doğrultusunda İran, Türkiye’de az zenginleştirilmiş uranyumun 1200 kilogramını emanet etme konusunda anlaştı. Bu madde Türkiye’de İran’ın malikiyeti altında olacak. İran ve UAEK Türkiye’de bu maddenin güvenliğini sağlama kontrolünü elinde bulunduracak.

6- İran, bu bildiriden sonra yedi gün içinde UAEK’ya yukarıdaki maddeleri kabul etiğini açıklayacak. Viyana grubunun olumlu yanıtının alınmasına paralel olarak yakıt takasıyla ilgili daha fazla ayrıntılar yazılı anlaşmalar ve İran ile Viyana Grubu arasındaki ilgili düzenlemeler detaylı olarak açıklanacak.

7- Viyana grubu bu bildiriyi onayladığını kabul ettiğinde taraflar, anlaşma maddelerini uygulayan taraf olduklarını açıklayacaklar.

8- Viyana Grubu bildirinin şartlarına taahhüt ettiğini açıkladığında taraflar 6. bentte kayıtlı anlaşma taahhütlerini yerine getirmekte sorumlu olacaklar. İran, bir ay içinde 1200 kilogram maddeyi teslim etmek için anlaşmaya bağlı kalacağını açıklıyor. Viyana Grubu da aynı anlaşma gereği, Tahran araştırma reaktörünün ihtiyacı olan 120 kilogram yakıtı bir yıl içinde İran’a teslim etmeyi vaat edecek.

9- Bildirideki maddeler karşı tarafın ilgisini çekmediği takdirde Türkiye, bir hak olarak L.E.U maddesini İran’ın isteğine bağlı olarak kayıtısz şartsız en kısa sürede Tahran’a geri vermeyi vaat ediyor.

10- Türkiye ve Brezilya, İran’ın 5+1 ülkeleriyle müzakerelerinin sürmesi konusundaki hazırlığını sıcak karşılıyor.

11- Türkiye ve Brezilya, İran’ın NPT üye ülkelerin nükleer haklarını takip etmesi ve bu anlaşmaya bağlı kalması konusundaki yapıcı tutumunu sıcak karşılıyor. Buna karşılık İran da nükleer haklarının desteklenmesi ve iş birliği atmosferinin yaratılması konusunda Türkiye ve Brezilya’nın yapıcı çabalarından dolayı teşekkür ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.