BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Nükleer yakıt paletlerimiz çok yakında hazır olacak

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, “İran uranyumu yakıt paletlerine çeviremez” şeklindeki Fransa Dışişleri Bakanı’nın sözlerine tepki gösterek, bir kaç aya kadar İran’ın “yakıt paleti” üreteceğinin haberini verdi.

İran’ın nükleer çalışmaları hususunda bilgi veren Ali Ekber Salihi, nükleer teknoloji konusunda İran’ın Türkiye, Pakistan, Mısır ve Cezayir gibi bazı müslüman ülkelerden daha üstün olduğunu söyledi.

Pakistan gibi atom bombası sahibi olmanın nükleer tekonolojide ileri bir ülke olmanın anlamına gelmediğini ifade eden İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, reaktör dizaynı, uranyum keşfi ve çıkartmasında İran’ın başarılı çalışmaları olduğunu ve gereksinimlerini karşılayacak derecede ilerlediğini kaydederken, buna rağmen çok ileri düzeye ulaşmak için zamana ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Ali Ekber Salihi konuşmasının devamında, nükleer teknoloji açısından İran’ın dünya ülkesinin ilk 15’i arasında yer aldığına dikkat çekti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı konuşmasının diğe bölümünde, “İran uranyumu yakıt paletlerine çeviremez” şeklindeki Fransa Dışişleri Bakanı’nın sözlerine tepki gösterek, bir kaç aya kadar İran’ın “nükleer yakıt paleti” üreteceğinin haberini verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.