HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer yakıt takası ancak Tahran’da gerçekleştirilebilir

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest haftalık basın toplantısında, Tahran nükleer araştırma reaktörünün yakıt ihtiyacını sırf takasa endekslemenin doğru olmadığını, ancak yakıtın mutlaka Tahran’da takas edilmesi gerektiğini vurguladı.

Haftalık basın toplantısında gazetecilere konuşan dışişleri bakanlığı sözcüsü Mihmanperest, İran’ın UAEK’una bir mektup gönderdiğini, mektupta bir kez daha İran’ın Tahran nükleer araştırma reaktörünün yakıt ihtiyacını karşılama konusunda bundan önce belirlediği şartlar çerçevesinde ajansla işbirliği yapmaya hazır olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Sözcü, şartlar yerine getirildiği takdirde işbirliği ve teamül kapılarının hala açık olduğunu belirterek bu konuda ajanstan olumlu cevap beklediklerini ifade etti.

Sözcü ayrıca mektupta, UAEK genel müdürü Yokia Amano’nun son raporundaki yanlışlarının hatırlatıldığını belirterek İran’ın NPT anlaşması ve UAEK’undan çekilmeyi düşünmediğini ve ajansla işbirliğine devam edeceğini, Tahran nükleer araştırma reaktörünün yakıt ihtiyacını sırf takas yolu ile karşılamaya endekslemeyi doğru bulmadıklarını, ancak takasla karşılanacaksa yakıtın mutlaka Tahran’da takas edilmesi gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.