DünyaHaberlerKuzey Amerika

Nükleer yakıt takası anlaşması ABD basınında

ABD’nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) ve New York Times (NYT), İran’ın uranyum takasıyla ilgili olarak Türkiye, İran ve Brezilya arasında imzalanan anlaşmaya geniş yer verdi.

WSJ gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, “İran’ın nükleer yakıt değiş tokuşunu kabul ettiği ve 1200 kilogram düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumu Türkiye’ye göndereceği” belirtildi.

Gazete, BM Güvenlik Konseyinin iki geçici üyesi olan Türkiye ve Brezilya’nın liderlerinin çabasıyla Tahran’da sağlanan uzlaşmanın İran’a karşı sert BM yaptırımlarını engelleme amacı taşıdığını yazdı.

Haberde, ABD yönetimi ve AB ülkelerinin uranyum takasına yönelik bu yeni anlaşmayı kabul edip etmeyeceği ya da bu anlaşmanın ABD önderliğinde İran’a yönelik yeni BM yaptırımları durdurup durduramayacağının bilinmediği kaydedildi.

New York Times gazetesinin internet sitesinde yayımlanan haberde ise İran’ın anlaşmayı kabul ettiğini açıklamasının, İran’a karşı yeni yaptırımlar için zaten gönülsüz davranan Konseyin daimi üyeleri Rusya ve Çin’in elini güçlendireceği görüşüne yer verildi.

Haberde, Tahran’da imzalanan anlaşmanın bölge uzmanları tarafından olumlu bir adım olarak nitelendirildiği, bununla birlikte Tahran’ın samimi olup olmadığı ya da bu uzlaşmanın İran açısından bir taktik olup olmadığı konusunda şüphe bulunduğu görüşü dile getirildi.

NYT’nin haberinde, anlaşmanın başarılı olması halinde, bunun Türkiye ve Brezilya’nın küresel güç olarak yükselen gücünü teyit edeceği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.