HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer yakıt takası için somut garanti verilmeli

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili, Tahran araştırma reaktörünün ihtiyacı olan yakıtın takası için somut garanti verilmesi gerektiğini belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Celili, bir gazetecinin İran’ın yakıt takası ile ilgili görüşünü istemesi üzerindeki sorusuna karşılık bu yanıtı verdi.

Celili, somut garantiler verilmediği takdirde başka seçenekleri olduğunu ve bunu gündeme getireceklerini de sözlerine ekledi.

İran’ın, nükleer yakıt takasında Türkiye’nin müdahil olma önerisini kabul edilip edilmediğine dair İran’ın tutumunun sorulmasına karşılık Celili, ‘’ İran nükleer yakıt temin etme hakkına sahiptir ve bu isteğini kurallar ve kanunlar gereği UAEK’ya götürmüştür ve UAEK da bu isteği yakıt temin eden ülkelere iletmekle mükelleftir’’ dedi.

Yapılacak görüşmelerin ticari olduğunu ve buna hiçbir şekilde siyasi anlam yüklenmemesi gerektiğini ifade eden Celili, ‘’ İran’ın nükleer yakıta ihtiyacı vardır ve bunu almak istiyor, isteyenler bunu İran’a satabilirler, bazı ülkeler bu konuda bir takım şeyler söylemek isteyebilirler fakat olayın özünde rolleri yoktur’’ dedi.

İran’ın Tahran araştırma reaktörünün yakıtı temini konusunda söylediklerini söylediğini belirten Celili, bu işin ticari bir işlem olduğunun altını çizerek, İran’ın ihtiyaç duyduğu yakıtı temini konusunda başka seçenekleri de olduğunu belirtti.

İran’ın 5+1 ülkelerine önerdiği paket çerçevesinde müzakereye hazır olduğunu ifade eden Celili, ‘’ Biz Genevre görüşmelerinde açık bir şekilde bundan sonraki müzakerelerin bu çerçevede olabileceğini belirttik, bu ülkeler ne zaman ilan ederlerse biz bu çerçevede görüşmeye hazırız’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.