HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer yakıt takası İran’da yapılmalıdır

Rehber İmam Ali Hamaney’in uluslararası işler danışmanı Ali Ekber Velayeti, nükleer yakıt takasının İran içinde gerçekleşmesi gerektiğini, çünkü geçmişteki acı deneyimlere dayanarak batıya güvenmemek gerektiğini vurguladı.

Velayeti İran İslam cumhuriyetinin yüzde 3.5 ila yüzde 5 kadar zenginleştirilmiş uranyumunu vererek karşılığında yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumu Tahran’da teslim almaya hazır olduğunu, oysa nükleer yakıt üreten bazı ülkelerin yakıt takasının İran dışında gerçekleşmesi üzerinde ısrar etmesinin kuşku uyandırdığını ifade etti.

Amerika başkanı Obama’nın İran İslam cumhuriyetini nükleer saldırı ile tehdit etmesine de değinen Velayeti, Obama’nın gerçekte Amerika’nın karmaşık ve şeytani diplomasisinin İslam dünyasına yönelik yumuşak dili olduğunu belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney’in danışmanı Velayeti ayrıca İran milleti ve devletinin 30 yılı aşkın bir süredir Amerika’nın politikaları ve tehditleri ile aşina bir millet olduğunu ve haklarından asla taviz vermeyeceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.